Točno opoldne – telefonska številka 080 18 01, ki naj ne bi nikoli zvonila v prazno

Točno opoldne – telefonska številka 080 18 01, ki naj ne bi nikoli zvonila v prazno

V kako resni stiski je zdravstveni sistem in z njim pacienti pa tudi zaposleni, je znano. Verjetno ni posameznika, ki se, ko je zbolel, ne bi pobliže srečal s posledicami večdesetletnega sistemskega statusa quo. Zaradi takšnega stanja se je nedopustno poslabšala dostopnost do javno-zdravstvenih storitev, začenši že v osnovnem zdravstvu – in ta zgodba se, sicer z nekoliko drugačnimi odtenki, nadaljuje tudi na ostalih ravneh zdravstvenega varstva. Spremembe so nujne. Da bi se vsaj nekoliko približali bolnikom in jim v stiskah zaradi neuspešnega iskanja strokovne pomoči, podpore in obravnave podali sistemsko roko, so na ministrstvu za zdravje sprejeli prehodno rešitev. Ob nadvse simbolični uri – točno opoldne – začne delovati klicni center za pomoč uporabnikom zdravstvenega sistema, saj ti, iščoč rešitve, v zadnjih letih iz najrazličnejših razlogov postajajo njegovi ujetniki.

Točno opoldne – telefonska številka 080 18 01, ki naj ne bi nikoli zvonila v prazno
Eden od novih sistemskih tlakovcev, ki usmerjajo pot k zdravstveni reformi, na katero Slovenija čaka že dobri dve desetletji, začenja z delovanjem točno opoldne: klicni center pomoč pacientom na 080 18 011.

»To ni čudežni telefon, ki bo pacientu priskrbel zdravnika,« je ob predstavitvi aktualnega pilotnega projekta, ki predstavlja odziv na akutno situacijo, poudaril minister za zdravje Danijel Bešič Loredan. Na ministrstvu želijo s to možnostjo pacientom, ki ničkolikokrat kličejo zdravnika, a so pri klicanju neuspešni, zavarovancem, ki so ostali brez osebnega zdravnika, številnim posameznikom, ki se v sistemu ne znajdejo oziroma ne morejo priti do pravih informacij, priskočiti na pomoč – istočasno pa pridobiti podatke, pri katerih zdravnikih in v katerih zdravstvenih ustanovah pacienti ostajajo brez odgovorov in posledično tudi brez pravočasne obravnave. Po drugi strani pa bo takšna intervencija zagotovo predstavljala tudi določeno razbremenitev za zaposlene, ki jih v sistemu močno primanjkuje.

Klicni center, v sklopu katerega bo odprtih 40 linij, bo deloval ob delovnikih, klice bodo sprejemali med 9. in 16. uro. Številka telefona: 080 18 01

Pomoč pri iskanju (komunikacijskih) poti do zdravnikov in zdravstvenih storitev

Klicni center bo v tej fazi namenjen zagotavljanju pomoči zavarovancem oziroma pacientom pri urejanju administrativnih in organizacijskih vprašanj, povezanih z iskanjem zdravstvenih storitev in njihovo nedostopnostjo. V klicnem centru bodo težave, s katerimi jih bodo seznanili kličoči, beležili. Na ministrstvu se nameravajo v konkretnih primerih pogovoriti bodisi s posameznimi zdravniki bodisi z zdravstveno ustanovo ter poiskati rešitve, da se tovrstne težave v prihodnje ne bi več ponavljale.

Ideja za klicni center je vzniknila v sklopu delovne skupine za enakopravno dostopnost do zdravstvenih storitev, ki jo sestavljajo predstavniki resornega ministrstva, zveze organizacij pacientov (ZOPS), nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), zdravniške zbornice (ZZS) in zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS). Minuli teden je bil v vladni medresorski skupini projekt, pri katerem je za finančno kritje (strošek znaša 38.500 evrov) poskrbelo ministrstvo za zdravje, tudi potrjen. 

Na ministrstvu se nameravajo v konkretnih primerih pogovoriti bodisi s posameznimi zdravniki bodisi z zdravstveno ustanovo ter poiskati rešitve, da se tovrstne težave v prihodnje ne bi več ponavljale.

Iskanje najbolj nevralgičnih točk v sistemu

»Z neposrednim zbiranjem podatkov, kam je kdo klical in kje natančno se mu niso javili, bomo ugotovili, na katerih točkah sistem ne deluje,« je prepričan Danijel Bešič Loredan.

Klicni center naj bi bil tako eden od sistemskih tlakovcev pri oblikovanju (komunikacijske) poti k dostopnejšemu zdravstvenemu sistemu. 

A zagotavljanje pomoči pri iskanju osebnega zdravnika, pediatra, ginekologa, zobozdravnika, pri naročanju na preiskave, pri začasnem usmerjanju v ambulante, v sklopu katerih bodo zagotovili obravnavo vsakomur, ki je ostal brez izbranega zdravnika, pomoči pri uporabi storitev eZdravja in seznanjanje z delovanjem sistema zVem ne pomeni, da bi oboleli na ta način lahko prišli tudi do recepta ali do napotnice. Številka klicnega centra prav tako ne nadomešča številke 112. 

Klicni center naj bi postal eden od sistemskih tlakovcev pri oblikovanju (komunikacijske) poti k dostopnejšemu zdravstvenemu sistemu.

 

Ukrepanje na podlagi pričevanj ljudi

»Dobiti želimo neposredni odziv ljudi, ga zabeležiti in zagotoviti pomoč nekomu, ki se je znašel v stiski,« poudarja minister.

Takšen sistem se bo ohranil tudi v prihodnje, a ne v zdajšnji obliki. Po izteku pilotnega projekta (ta naj bi predvidoma trajal dva meseca) bo sčasoma zaživel nacionalni klicni center z enovito platformo, ki bo, tako Danijel Bešič Loredan, deloval v sklopu ZZZS, vendar ne prej kot v začetku prihodnjega leta. V tej fazi pa bo pomoč obolelim lahko postala tudi konkretnejša.

Za zdaj pa je, kot poudarjajo na resornem ministrstvu, bistvenega pomena, da se pacientu, ki išče pomoč, nekdo oglasi in mu pomaga.

Po koncu pilotnega projekta naj bi sčasoma sčasoma, vendar ne prej kot v začetku prihodnjega leta, zaživel nacionalni klicni center z enovito platformo, ki bo deloval v sklopu ZZZS. V tej fazi pa bo pomoč obolelim lahko postala še konkretnejša.

kako do zdravnika

Simbolične fotografije: iStock

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani



Značke

pot k zdravstveni reformi

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona