»Prav tisti, ki širijo ideološke laži o javnem zdravstvu, že desetletja molčijo o prelivanju javnega denarja v zasebne žepe pri dobavah medicinske opreme in zdravil«

»Prav tisti, ki širijo ideološke laži o javnem zdravstvu, že desetletja molčijo o prelivanju javnega denarja v zasebne žepe pri dobavah medicinske opreme in zdravil«

Dvanajsterica slovenskih zdravnikov, ki so se pred nekaj manj kot letom dni javno izpostavili in začeli na anomalije v zdravstvu opozarjati še dosledneje kot prej, ko so to delali posamično, si v sklopu skupine zdravstvo.si prizadeva za korenito prevetritev zdravstvenega sistema. Naše zdravstvo namreč, kot poudarjajo, »ni javno, ampak državno zdravstvo, ki ga obvladujejo koruptivne dobaviteljske mreže.« Zato so Marko Noč, Erik Brecelj, Gorazd Kalan, Krištof Zevnik in drugi člani omenjene skupine oporečnikov v tokratnem apelu pozvali k urgentni odpravi obstoječega sistema. Zakaj? Odgovor je kratek in jasen: »Zato, ker je zdravstvo pri nas nedostopno in neučinkovito ter prežeto s korupcijo.«

»Prav tisti, ki širijo ideološke laži o javnem zdravstvu, že desetletja molčijo o prelivanju javnega denarja v zasebne žepe pri dobavah medicinske opreme in zdravil«

»Slovensko državno zdravstvo ni primerljivo s sistemi javnega zdravstva v drugih evropskih državah, kjer javno zdravstvo temelji na dostopnosti, prosti izbiri zdravnika in načelu solidarnosti zavarovancev,« opozarjajo specialist kardiologije, vaskularne medicine in intenzivne medicine Marko Noč, abdominalni kirurg Erik Brecelj, pediater in specialist intenzivne medicine Gorazd Kalan, družinski zdravnik Igor Muževič, zobozdravnik Krištof Zevnik, oftalmolog Matej Beltram, srčno-žilni kirurg Matija Kališnik, ortoped travmatolog Matija Krkovič, kardiolog in specialist interne medicine Blaž Mrevlje, nevrolog Simon Podnar, pediater kardiolog Samo Vesel in nevrokirurg Andrej Vranič. 

Zato od odločevalcev (pri čemer potrkajo zlasti na vest zakonodajne in izvršilne oblasti) javno zahtevajo, naj končno vzpostavijo pravo javno zdravstvo – zdravstvo, v katerem bolnik zaradi nedostopnosti do zdravstvenih storitev ne bo prisiljen zdravljenja plačevati iz lastnega žepa. Po njihovem predlogu bi pri nas morali pospešeno vzpostaviti javno zdravstvo, v katerem državljan plačuje zavarovanje – in potem, ko zboli, ni ujet v nedopustno dolgih čakalnih vrstah, ampak tudi v resnici dobi pravočasno obravnavo in zdravljenje, zavarovalnica pa financira stroške zdravljenja ne glede na to, kateremu zdravniku je oboleli zaupal svoje zdravje in življenje.

Trenutno je, seveda, drugače. Zdravniki, ki ustroj delovanja obstoječega sistema poznajo v srži, trdijo, da bolniki v Sloveniji povsem brez potrebe trpijo že najmanj 30 let, »zaradi omejevanja pravice do pravočasnega in učinkovitega zdravljenja. Epidemija COVID-19 je še dodatno razgalila nedostopnost in neučinkovitost zdravstvenega sistema – na obstoječo ureditev pa zdravniki in ostali zdravstveni delavci nimamo prav nobenega vpliva. O tem odločajo minister za zdravje, vodstva državnih zdravstvenih ustanov, ZZZS in z njimi povezani privilegirani dobavitelji medicinske opreme.«

Temu dogajanju pa si, kot je znano, že leta in desetletja nihče ni upal narediti konec. Preveč interesov je vpletenih, preveč zmuzljivih lovk je prisesanih na sistem, ki mu finančne injekcije, pa naj bodo še tako skrbno usmerjene, ne morejo pomagati, saj »zdravilo« v dobršni meri vedno znova ponikne neznanokam. Pa ne k pacientom, kajti čakalne dobe se vztrajno podaljšujejo, pravice, ki jih imamo slovenski zavarovanci še vedno veliko, vsaj na papirju, pa čakajo na boljše čase ... A zdravje se ne more vrniti samo od sebe in ujetost v čakalnih vrstah ne pomaga izboljšati prognoze.

javno zdravstvo simbolična fotografija

Zato omenjeni zdravniki v aktualnih razmerah epidemije novega koronavirusa opozarjajo, da »vsi državljani, ne glede na politično opredelitev, socialni položaj, premoženjsko stanje ter druge osebne okoliščine potrebujemo celovite ukrepe, ki v ospredje postavljajo vse bolnike – in ne samo tistih, ki so še dodatno prizadeti zaradi epidemije COVID-19.«

In v tem kontekstu je nastal tudi aktualni poziv skupine zdravstvo.si, naslovljen na resornega ministra, politike in odločevalce, naj vendarle naredijo odločilni rez ter spremenijo veljavno zakonodajo in pravila tako, da bo pri nas tudi v resnici zagotovljena oziroma omogočena univerzalna dostopnost do zdravnika in zdravstvenih storitev.

javno zdravstvo simbolična fotografija

Ta poziv pa v javnosti odmeva istočasno, ko poslušamo tudi medklice o poskusih tihe privatizacije zdravstva.

Tako, denimo, Levica opozarja, da namerava vlada pod pretvezo korona-krize privatizirati slovensko zdravstvo. »Minister Gantar napoveduje razpis za 'odpravo čakalnih vrst', a pod všečnim imenom se skriva vzpostavitev paralelnega sistema, kjer bi se denar namesto v javno zdravstvo stekal k zasebnikom ... Smo v prelomnem trenutku, ko nam nameravajo čez noč ugrabiti in privatizirati enega ključnih sistemov socialne varnosti, zato v Levici pozivamo k odločnemu in skupnemu boju za javno zdravstvo!«

Tudi v apelu dvanajsterice zdravnikov je opozorilo, a z bistveno drugačnim akcentom: »Ne nasedajte zgodbi o privatizaciji zdravstva. Gre za enako plačilo storitev, ne glede na status izvajalca, kar je v korist bolnikov, predvsem tistih z nižjimi dohodki. Nasprotno pa prav tisti, ki širijo ideološke laži o javnem zdravstvu, že desetletja molčijo o prelivanju javnega denarja v zasebne žepe pri dobavah medicinske opreme in zdravil. Štejejo samo dejanja, ki postavljajo bolnike in njihovo dobrobit na prvo mesto!«

javno zdravstvo simbolična fotografija

»Smo v prelomnem trenutku, ko nam nameravajo čez noč ugrabiti in privatizirati enega ključnih sistemov socialne varnosti, zato v Levici pozivamo k odločnemu in skupnemu boju za javno zdravstvo!« opozarja Levica

javno zdravstvo simbolična fotografija

»Prav tisti, ki širijo ideološke laži o javnem zdravstvu, že desetletja molčijo o prelivanju javnega denarja v zasebne žepe pri dobavah medicinske opreme in zdravil. Štejejo samo dejanja, ki postavljajo bolnike in njihovo dobrobit na prvo mesto!« zagotavlja dvanajsterica zdravnikov.

Po prepričanju zdravnikov oporečnikov mora edino izhodišče za plačilo zdravstvenih storitev biti (oziroma postati) – pravočasno in kakovostno zdravljenje.

»Cilj vseh zdravstvenih delavcev, ne glede na naš položaj in ne glede na to, kje in kako smo zaposleni, je en sam: zdravje ljudi. To je temelj javnega zdravstva, do katerega smo vsi državljani – ki ga tudi financiramo – ustavno upravičeni. In v skupini zdravstvo.si smo zagovorniki javnega zdravstva,« poudarjajo Marko Noč, Erik Brecelj, Gorazd Kalan, Igor Muževič, Krištof Zevnik, Matej Beltram, Matija Kališnik, Matija Krkovič, Blaž Mrevlje, Simon Podnar, Samo Vesel in Andrej Vranič v javnem pozivu k spremembi državnega zdravstva v dostopno javno zdravstvo. 

javno zdravstvo simbolična fotografija

Fotografije: iStock

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani.



Značke

javno zdravstvo simbolična fotografija

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona