Lili Gantar Žura: »Če nam bo zaščitne opreme zmanjkalo, bomo vstopno točko v Zdravstvenem domu Kranj zaprli« Janez Janša: »Nevarnost je hujša kot v klasični vojni, razen če je v njej uporabljeno biološko orožje«

Lili Gantar Žura: »Če nam bo zaščitne opreme zmanjkalo, bomo vstopno točko v Zdravstvenem domu Kranj zaprli« Janez Janša: »Nevarnost je hujša kot v klasični vojni, razen če je v njej uporabljeno biološko orožje«

V kranjskem zdravstvenem domu bi bili že včeraj skorajda prisiljeni zapreti vstopno točko, ker jim je zmanjkalo zaščitne opreme, nakar je direktorici Lili Gantar Žura vendarle uspelo dobiti 200 mask, ki pa bodo zadostovale le do konca tedna. In kako bo potem, glede na to, da je slovensko zdravstvo že v normalnih razmerah zaradi kadrovskih, prostorskih in logističnih problemov prisiljeno dihati na škrge, zdaj pa so pogoji za delo še bistveno bolj zaostreni, tudi zaradi pomanjkanja vitalno potrebne zaščitne opreme?

Lili Gantar Žura: »Če nam bo zaščitne opreme zmanjkalo, bomo vstopno točko v Zdravstvenem domu Kranj zaprli«  Janez Janša: »Nevarnost je hujša kot v klasični vojni, razen če je v njej uporabljeno biološko orožje«
V logistični center civilne zaščite je prispelo 500.000 zaščitnih mask, do konca tedna naj bi jih prejeli še 300.000. Pričakovane večje dobave zaščitnih mask v Slovenijo ne bo, kajti policija je ugotovila, da je šlo za prevaro in poskus okoriščanja podjetja iz Bosne in Hercegovine.

Izredne novice (klikni za več)

Od polnoči dalje v veljavi prepoved oziroma omejitev gibanja in zbiranja ljudi / Nagovor predsednika vlade Janeza Janše / SMS obvestilo vsem državljanom

»Slovenski zdravstveni sistem je že sicer deloval na minimumu – nimamo nobenega rezervnega kadra, nobenih rezervnih scenarijev. Upam, da do popolnega kolapsa ne bo prišlo, težko pa napovem, kaj se bo zgodilo – vse, kar delamo zdaj, delamo zato, da bi se takšni možnosti izognili,« je v video pogovoru, posnetem danes dopoldne, za Zdravstveniportal.si povedala direktorica Zdravstvenega doma Kranj, ki je sicer takrat kot dežurna zdravnica delala na Brniku, v sklopu helikopterske nujne medicinske pomoči.

Lili Gantar Žura; video intervju o pomanjkanju zaščitne opreme na vstopni točki v ZD Kranj je bil posnet danes dopoldne na Brniku

»Zaščitne opreme imamo zelo malo – kljub temu, da smo jo kot zdravstveni dom pri naših dobaviteljih začeli naročati že prvi delovni dan v januarju. Vendar opreme ni mogoče dobiti pri nobenem dobavitelju, zato iščeš druge možnosti, pokličeš prijatelje in poskušaš dobiti vsaj minimalno standardno opremo. Poudarila bi, da nihče od naših zaposlenih ne dela brez opreme, ki jo potrebuje – če se bo to zgodilo oziroma če nam bo opreme zmanjkalo, pa bomo vstopno točko zaprli,« je odločena Lili Gantar Žura.

Vstopna točka ZD Kranj

Lili Gantar Žura

Zaščitne opreme imamo zelo malo – kljub temu, da smo jo začeli naročati že prvi delovni dan v januarju. Vendar je ni mogoče dobiti pri nobenem dobavitelju.

Vmesna rešitev – 200 zaščitnih mask, ki jih je kranjski zdravstveni dom dobil v sredo – bo zadoščala do konca tedna. »Žal mi je, da je dobava opreme odvisna od prodornosti in iznajdljivosti direktorja – tako sem, denimo, opremo dobila jaz, medtem ko nekaterim to ni uspelo. Trenutno se torej za zaščitno opremo za zdravstveni dom dogovarjam po zasebnih kanalih, kajti verjetno težko računamo na ministrstvo za zdravje; ko smo ugotovili, da bodo nastale resne težave, saj opreme kljub zgodnjemu začetku naročanja nikakor nismo mogli dobiti, smo navezali tudi stik z ministrstvom za zdravje. Takrat so nam zagotovili, da je te opreme dovolj v rezervah,« poudarja sogovornica.

Žal se je kasneje pokazalo, da temu ni tako. Toda zdaj se po oceni Lili Gantar Žura resorno ministrstvo zelo trudi, da bi opravilo ključne težave, ki v času epidemije otežujejo kakovostno in varno delo v zdravstvu. »Vendar vem, da imamo prav vsi težave z dobavo opreme – nekateri direktorji so me poklicali, da bi izvedeli, kako mi je sploh uspelo priti do zaščitne opreme.«

Kranjski zdravstveni dom je eden tistih, kjer je pomanjkanje zdravnikov najbolj vnebovpijoče. »Tega problema nismo čudežno rešili, se pa zelo trudimo,« poudarja sogovornica in pove, da bi že zdaj lahko dobili okrepitev, z zdravnicama iz Srbije in iz BiH, vendar je bilo zaradi razmer, ki jih narekuje epidemija oziroma pandemija novega koronavirusa, treba postopek okrepitve zdravniških zmogljivosti ustaviti.

Lili Gantar Žura

Problema zaradi pomanjkanje zdravnikov nismo čudežno rešili, se pa zelo trudimo. Že zdaj bi lahko dobili okrepitev, z zdravnicama iz Srbije in iz BiH, a je bilo zaradi razmer, ki jih narekuje epidemija oziroma pandemija novega koronavirusa, treba postopek ustaviti.

Zdravniki sicer zaradi epidemije koronavirusa SARS-CoV-2 delajo v bistveno spremenjenih razmerah. »Vsi vemo, da to ni dobro. Slabe posledice takšnega pristopa se bodo pokazale čez določen čas, toda v danih razmerah ne gre drugače,« ocenjuje direktorica zdravstvenega doma Kranj, ki sicer zagotavlja, da smo v Sloveniji z ukrepanjem za obvladovanje okužb z novim koronavirusom »v bistvu začeli pravočasno, kajti vsi ukrepi – omejitev gibanja v zdravstvenem domu, uvedba vstopnih točk in triaže – prispevajo k zmanjševanju razsežnosti epidemije. Verjetno je kar nekaj okuženih, ki jih nismo zajeli; navodila za jemanje brisov so spremenjena, brisov ne jemljemo kar 'vsevprek', kot je bilo prej.«

policijski avto

Na kranjski vstopni točki so se zaradi spremenjenih navodil danes srečali tudi z ekscesnim primerom. Pri občanu, ki ni imel znakov, značilnih za okužbo z novim koronavirusom in je gladko prezrl veljavni protokol (telefonski pogovor z osebnim zdravnikom), je zaradi žaljivega vedenja potem, ko na vstopni točki niso ugodili njegovi zahtevi po testiranju, morala posredovati policija. Na splošno pa direktorica zdravstvenega doma ocenjuje, »da so navodila zdaj boljša, kajti pacienti ostanejo doma in ne hodijo naokoli ter tako ne širijo koronavirusa.«

Lili Gantar Žura

Navodila glede jemanja brisov pri sumu na okužbo z novim koronavirusom so zdaj boljša, kajti pacienti ostanejo doma in ne hodijo naokoli ter ne širijo virusa.

Po njeni oceni nas višek epidemije še čaka, »kajti verjetno bodo zdaj začeli zbolevati vsi tisti, ki so prišli v stik z okuženimi. Predvsem pa nas čaka višek zbolevanja pri starejših, kroničnih bolnikih, pri katerih se pričakuje poslabšanje po sedmih do desetih dneh. Upam, da bomo to sicer malo zajezili, vendar nas vseeno čaka še veliko dela.«

In kako bo dodatne obremenitve prenesel sistem, v katerem pogoji za delovanje že v običajnih razmerah niso optimalni? »Slovenski zdravstveni sistem je že sicer deloval na minimumu – nimamo nobenega rezervnega kadra, nobenih rezervnih scenarijev. Upam, da do popolnega kolapsa ne bo prišlo, težko pa napovem, kaj se bo zgodilo – vse, kar delamo zdaj, delamo zato, da bi se takšni možnosti izognili.«

Lili Gantar Žura

Slovenski zdravstveni sistem je že sicer deloval na minimumu – nimamo nobenega rezervnega kadra, nobenih rezervnih scenarijev. Upam, da do popolnega kolapsa vendarle ne bo prišlo.

319 potrjenih primerov

graf testirani okuženi novi koronavirus v Sloveniji
Aktualni podatki; iz včeraj objavljenega grafa pa je razvidno, da se je Slovenija po številu opravljenih testiranj med vsemi državami sveta uvrstila na 10. mesto

Do 14. ure je bilo v Sloveniji po skupno 9860 opravljenih testiranjih 319 potrjenih primerov okužbe z novim koronavirusom.

Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana je hospitaliziranih 21 bolnikov s COVID-19 – 19 na navadnem oddelku, pet v intenzivni enoti; 13 obolelih spremljajo s pomočjo telemetrije, več kot 80, ki so v samoizolaciji, dobiva strokovne nasvete po telefonu.

Bolnike s COVID-19 zdravijo tudi v UKC Maribor (hospitaliziranih je 14 bolnikov, dva potrebujeta intenzivno terapijo) in v Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergije na Golniku, medtem ko je jeseniška splošna bolnišnica danes opozorila, da za hospitalizacijo okuženih z novim koronavirusom nimajo ne ustreznih zmogljivosti niti nujno potrebne opreme, resorno ministrstvo pa pozvala, naj začasno ustavi energetsko sanacijo bolnišnice. 

Bolniki, ki bolezen prebolevajo doma, imajo jasno navodilo: če imajo povišano telesno temperaturo, naj vzamejo paracetamol; če se pojavi težko dihanje, krvav kašelj ali jih začne tiščati v prsih, pa morajo takoj poklicati osebnega zdravnika ali na infekcijsko kliniko.

pranje na 60 stopinj celzija

Oblačila okuženih s koronavirusom SARS-CoV-2 je treba prati na temperaturi 60 stopinj, zadostuje uporaba običajnih pralnih praškov.

Do zaščitnih mask iz vseh možnih virov

Civilna zaščita

Število okužb narašča, potrebe po zaščitnih maskah, ki jih najnujneje potrebujejo zaposleni v zdravstvu, se povečujejo. V logistični center civilne zaščite je sicer prispelo 500.000 zaščitnih mask, do konca tedna naj bi jih prejeli še 300.000. Pričakovane večje dobave zaščitnih mask v Slovenijo ne bo, kajti policija je ugotovila, da je šlo za prevaro in poskus okoriščanja podjetja iz Bosne in Hercegovine.

Najnujnejšo zaščitno opremo so danes že poslali v zdravstveni dom v Šmarju pri Jelšah, kjer je veliko okuženih, prav tako v zdravstveni dom v Metliki in na vse vstopne točke za testiranje po Sloveniji.

Šivilje iz UKC Ljubljana
Izdelava zaščitnih mask v UKC Ljubljana

V UKC Ljubljana, kjer je sicer trenutno na voljo zaloge zaščitnih sredstev, so se, denimo, znašli tako, da jim šivilje pripravljajo pralne zaščitne maske – tako ne bodo povsem odvisni od nabav. Poleg zaposlenih, ki v tem času omogočajo čim bolj nemoteno dogajanje na ključnih področjih družbene infrastrukture, so med upravičenci do zaščitne opreme so sicer tudi taksisti (maske), zaposleni v trgovinah z živili (maske, očala), prostovoljne in poklicne gasilske enote (maske), komunalni delavci (maske, očala), pralnice perila in čistilnice (maske, očala, rokavice), Rdeči križ in Karitas (maske, rokavice), center za pomoč na domu (maske, rokavice) in pogrebna podjetja (maske, očala, rokavice, zaščitne obleke).

Kot pojasnjuje premier Janez Janša, dobave mask in druge zaščitne opreme ni mogoče izvesti tudi zaradi administrativnih ovir, kajti državne in tudi lokalne oblasti v EU in drugod v paniki, ki jo narekuje pandemija novega koronavirusa, blokirajo transporte in pretovarjanja, najsi bo to na letališčih ali na mejah. Zato Janša v tej fazi poziva podjetja, naj, če imajo dodatne rezerve zaščitnih mask in oblek, ki jih lahko pogrešijo, te namenijo republiškemu štabu civilne zaščite, ki bo poskrbel za nadaljnjo distribucijo te opreme. Maske bodo, kot obljubljajo, zagotovili tudi lastniki zdaj zaprtih kozmetičnih salonov.

Dodatna navodila in pojasnila glede uporabe maske

Veliko ljudi pa (se) še vedno sprašuje, ali naj se tudi sami zaščitijo s preventivnim nošenjem maske. Nošenje maske je smiselno le v primeru, ko nekdo kašlja – s tem, ko si nadene masko, prepreči širjenje patogenih mikroorganizmov. Podoben nasvet glede nošenja maske pa, seveda, velja tudi za nekoga, ki skrbi za obolelo osebo.

Študenti medicinske fakultete, ki delujejo v sklopu projekta Imuno, ob tem pojasnjujejo: »Maska lahko zaustavi širjenje delcev v velikosti kapljic, ki vsebujejo koronavirus, a to velja le za primer, ko masko nosi okužena oseba. Virus se namreč širi kapljično. Maske s filtri ali respiratorji, kot je N95, pa lahko zaustavijo tudi aerosol – zato jih uporabljajo zdravstveni delavci, kajti virus med testiranjem in drugimi postopki lahko postane aerosol.«

Mateja Logar
Mateja Logar

Ob tem doc. dr. Mateja Logar z infekcijske klinike pojasnjuje, da pri kašlju kapljice padejo na tla v nekaj sekundah – problematični so predvsem posegi, pri katerih nastaja aerosol, kar pa se v domačem okolju ne dogaja. To velja predvsem za bolnišnice, kjer izvajamo invazivne posege na področju dihal; takrat pride do nastanka aerosolov, ki pa ostanejo v zraku več ur.« Sicer pa podatki kažejo, da je eden od pomembnih dejavnikov tveganja za težko prebolevanje COVID-19 tudi povišan krvni tlak

Študentje medicine ponovno opozarjajo, da je zaščita, za katero naj bi poskrbeli s preventivnim nošenjem maske, zanemarljiva – predvsem, če maske ne znamo prav uporabljati in je pravilno odstraniti z obraza. Glede preventive pa ostaja zlato pravilo temeljito umivanje rok in čim redkejše dotikanje obraza, da ne bi nanj z onesnaženih rok prenesli patogenih povzročiteljev bolezni.

Anketa med (zobo)zdravniki: polovica jih je brez ustrezne varovalne opreme, petina jih občuti resno psihično stisko

Zdenka Čebašek – Travnik
Zdenka Čebašek – Travnik

Vodstvo zdravniške zbornice je med zdravniki in zobozdravniki naredilo anketo glede razmer, ki jih narekuje epidemija novega koronavirusa. Dosedanji izsledki analiz so pokazali, da je izjemno kritična dostopnost do osebne varovalne opreme, saj približno polovica anketiranih zdravnikov (v prvi fazi se jih je na anketo odzvalo 765) te opreme nima ali pa mora z njo varčevati; ministrstvo za zdravje naj bi te normative pripravilo jutri. Prav tako več kot polovica (53 odstotkov) zdravnikov ne ve, kje bodo v prihodnjih desetih dneh delali, kar, kot poudarja predsednica zbornice dr. Zdenka Čebašek – Travnik, kaže na slabo vodenje nekaterih zdravstvenih ustanov. Kar 30 odstotkov vprašanih še vedno nima urejenega varstva za otroke, pri čemer se najbolj izpostavljene tiste družine, v katerih sta oba starša zdravnika. Približno 20 odstotkov anketiranih zdravnikov ob razmerah, ki jih narekuje epidemija, priznava, da občutijo resno psihično stisko (svoje psihično stanje ocenjujejo kot slabo ali zelo slabo).

Tvit evropske komisije
Kot poudarja premier Janez Janša, se pri nas trenutno odvija urgentno iskanje rešitev za dobavo zaščitne opreme, ki ni bila naročena pravočasno, zato so zdaj mnoge dobave obtičale pred administrativnimi in transportnimi ovirami; države, ponekod tudi lokalne oblasti, izvajajo zasege tovrstne opreme, običajni postopki marsikje ne delujejo (več). Evropske smernice, sprejete za saniranje nastale situacije, pa še ne delujejo. 

Izredni novici: 19. marec ob 19.30

Od polnoči dalje v veljavi prepoved oziroma omejitev gibanja in zbiranja ljudi

odlok

Danes opolnoči začne veljati odlok o začasni prepovedi dostopa ter gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah. Kaj to pomeni? Da gre odslej vsakdo med nami lahko od doma le pod določenimi pogoji – če se odpravi na delo; če mora oditi v lekarno, trgovino z živili, drogerijo, v kmetijsko trgovino ali na kmetijo, kjer bo kupil prehranske izdelke ...

Dovoljen je dostop do javnih parkov in vseh drugih sprehajalnih površin, vendar le, če se na sprehod odpravimo sami – v skupini pa le v primeru, če gre za najožje družinske člane oziroma ljudi, ki živijo v skupnem gospodinjstvu. Poleg te izjeme velja še ena – do pet sodelavcev sme uporabiti skupni prevoz na delo in z dela. (Več o odloku na povezavi.)


Janez Janša: »Nevarnost je hujša kot v klasični vojni, razen če je v njej uporabljeno biološko orožje«

Janez Janša

Premier Janez Janša je v nocojšnjem nagovoru državljanom spregovoril o razlogih za takšno odločitev. »Od razglasitve naše neodvisnosti in od vojne za Slovenijo še nikoli nismo bili v težjem položaju. Generalni direktor WHO je včeraj novi koronavirus razglasil za sovražnika človeštva. Nevarnost je hujša kot v klasični vojni, razen če je v njej uporabljeno biološko orožje. Dokler ne bo na voljo cepiva, je naša edina možnost preprečevanje širjenja virusa. Zato smo v bitki s časom.«

Da so bili pri preprečevanju širjenja okužbe z novim koronavirusom dosedanji ukrepi preveč mili, zdravniki opozarjajo že dolgo; opozorila so začela prihajati prej, preden je bil pri nas potrjen prvi primer okužbe.

Janša pravi takole: »Če ne bi bilo glasov tistih, ki so ves čas, čeprav včasih osamljeni v puščavi, glasno opozarjali na nevarnost novega koronavirusa, bi bili danes v še težjem položaju. Nekatere države v Evropi je pandemija že vitalno prizadela, nekatere so zaradi zamud pri ukrepanju na robu kaosa in razglašajo klasična izredna in 'vojna' stanja, dve državi sta imeli za obrambo pred epidemijo izdelane ustrezne načrte, v večini ostalih improvizirajo, vendar to počno v glavnem utečeni in dobro organizirani državni aparati.«

Predsednik vlade ocenjuje, da smo v Sloveniji s pravočasnim ukrepanjem »zamudili. Opazovali smo dogajanje v severni Italiji in nismo verjeli, da virus od tam lahko pride k nam prej, kot do Rima ali Sicilije«.

Po njegovem prepričanju ni bilo ne pravih in ne pravočasnih ukrepov. »Zdravstveno osebje je med najbolj obremenjenimi in požrtvovalnimi že v normalnih razmerah. Zato jim je zdaj treba dati čas, da se reorganizirajo, priskrbeti je treba zaščitno in medicinsko opremo in zdravila.« 

Odlok o omejitvi gibanja je bil po oceni vlade nujen ukrep, kajti v bolnišnicah so zdaj že hospitalizirani tudi mladi, ki oboleli za COVID-19. In pri tem je, kot poudarja Janša, »nujno, da se zavemo, da tudi najbolj drastični ukrepi ne bodo zalegli, če se ne bomo zavedali, da je vsak med nami tako del problema kot del rešitve. Virus širimo kot posamezniki – in kot posamezniki lahko njegovo širjenje upočasnimo.«

Predsednik vlade je ob danes sprejetem odloku spomnil, da je na torkovi razširjeni seji sveta za nacionalno varnost politika dosegla najvišjo stopnjo konsenza za hitro in učinkovito ukrepanje. Povedal je še, da bo v prihodnjih dneh s krepitvijo svojih vrst začela vojska.

Tvit kriznega štaba


SMS obvestilo vsem državljanom

Spodaj je sporočilo vlade, ki naj bi ga nocoj na mobilni telefon prejeli vsi Slovenci. Od polnoči naprej je v veljavi omejitev gibanja in zadrževanja na javnih krajih, pri čemer pa nam ta vladni ukrep, s katerim naj bi preprečili širjenje okužb z novim koronavirusom, ne odreka možnosti za sprehod ali izlet, bodisi individualno bodisi v družbi najožjih družinskih članov ali članov skupnega gospodinjstva ... Prepovedano pa je vsakršno druženje ali zadrževanje v javnosti, ki bi omogočalo prenos koronavirusa SARS-CoV-2. 

sms vlada

druženje

Na začetek članka

 

Fotografije: Lili Gantar Žura, Mateja Logar, Zdenka Čebašek – Travnik (Diana Zajec); Janez Janša, civilna zaščita, vstopna točka ZD Kranj, policijski avto, na sprehodu (STA); šivilje (UKC Ljubljana); grafični elementi (iStock)

 

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani.

tvit tomaž gantar metlika dom starejših občanov

korona urnik

Izvirna ideja: urnik, ki ga je v času, ko so zaradi epidemije novega koronavirusa šole zaprte, učencem razposlal ravnatelj osnovne šole Zadobrova ...



lekarne

Lekarne bodo po dogovoru z ministrstvom za zdravje začele delati s skrajšanim delovnim časom; posamezne lekarne bodo urnike določale same, zato je priporočljivo, da se o spremembi vnaprej pozanimate.


nosecnica

Na ginekološki kliniki ljubljanskega UKC so za nujno svetovanje nosečnicam in ženskam z ginekološkimi težavami uvedli telefonsko številko 01 522 93 93, ki bo delovala neprekinjeno. Po telefonu se boste lahko pogovorili z zdravnikom, specialistom ginekologije in porodništva.

Značka

virus

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona