Aktualna čivkarska »afera« prof. dr. Brigite Skela Savič – od pozivanja k petkovemu protestu do zahteve po popolni zapori države

Aktualna čivkarska »afera« prof. dr. Brigite Skela Savič – od pozivanja k petkovemu protestu do zahteve po popolni zapori države

Čeprav je težko verjeti, je stanje, ki ga v zadnjem obdobju povzroča pospešeno širjenje okužb z delta različico novega koronavirusa, pri nas slabše kot pred letom dni, ko še ni bilo na voljo zaščite, ki človeka obvaruje pred najtežjimi zapleti bolezni COVID. Zaprtja družbe trenutno (še) ni, razmere so nepredvidljive, jasno pa je, da ob tako pospešenem kroženju virusa absolutno velja upoštevati prav vse priporočene zaščitne ukrepe – da se ne okužimo in da okužbe ne prenašamo naprej, kajti le tako bo mogoče čim prej ustaviti kalvarijo v enotah intenzivne terapije, preprečiti pospešeno ugašanje življenj zaradi akutnih zapletov po okužbi s SARS-CoV-2 in tudi vsem drugim bolnikom, ki potrebujejo celovito in pravočasno obravnavo, omogočiti dostop do zdravstvenega varstva, ki je že vse predolgo močno okrnjen, pogojen s pomanjkanjem strokovnega kadra in mankom logističnih zmogljivosti. V teh okoliščinah je tvit oziroma čivk vidne predstavnice zdravstvene nege, strokovnjakinje na področju menedžmenta, raziskovalke in predavateljice na Fakulteti za zdravstvo Angele Boškin ter članice združenja za dostojno starost Srebrna nit prof. dr. Brigite Skela Savič, ki se je leta 2018 tudi politično angažirala v stranki SD, močno odmeval. Predvsem v negativnem smislu.

Aktualna čivkarska »afera« prof. dr. Brigite Skela Savič – od pozivanja k petkovemu protestu do zahteve po popolni zapori države

Delitev poziva za petkov protestni shod v Ljubljani je bila deležna številnih kritik, ki opozarjajo, da v času, ko so zaposleni v zdravstvu v izjemni stiski, takšno pozivanje k trenutno prepovedanemu zbiranju preprosto ni opravičljivo – predvsem pa da ni primerno, če se za takšno potezo odloči nekdo »iz stroke«. Klemen Markeš, predsednik Strokovnega združenja izvajalcev zdravstvene in babiške nege Slovenije, je v imenu združenja že v torek zvečer pozval k radikalnemu ukrepanju – odvzemu funkcije v Mednarodnem združenju medicinskih sester (ICN), kjer prof. dr. Brigita Skela Savič sodeluje kot predstavnica slovenskih medicinskih sester.

Tvit Brigite Skela Savič

Dr. Skela Savič kritiko na račun tvita sicer zavrača kot neutemeljeno, toda do njenega tvita je kritična tudi Monika Ažman, predsednica drugega stanovskega združenja, Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije.

»Poziv k zbiranju v času, v katerem trenutno živimo, je strokovno neprimeren«

Monika Ažman
Monika Ažman

»Osebnih objav in političnih pozivov, prepričanj ali agitacij na osebnih profilih na družbenih omrežjih kot predsednica strokovne organizacije ne morem in ne želim komentirati. Prepričana pa sem, da bi morali strokovnjaki strokovna načela postaviti pred politične cilje,« poudarja predsednica zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman. 

Po njeni oceni je tovrstni poziv k zbiranju v času, v katerem trenutno živimo, strokovno neprimeren, »zato se tako osebno kakor tudi kot predsednica zbornice – zveze od osebnega čivka prof. dr. Brigite Skela Savič ograjujem.«

Tako osebno kakor tudi kot predsednica zbornice – zveze se od osebnega čivka prof. dr. Brigite Skela Savič ograjujem, kajti prepričana sem, da bi morali strokovnjaki strokovna načela postaviti pred politične cilje.

Monika Ažman, predsednica zbornice zdravstvene n babiške nege

»Ljudje se okužijo v zaprtih in slabo zračenih prostorih – in ne na prostem« 

Brigita Skela Savič
Brigita Skela Savič

Brigita Skela Savič je turbulentno dogajanje sprožila v začetku tedna, s podporo napovedanemu protestu v organizaciji Protestne ljudske skupščine in 50 civilno-družbenih organizacij, med katerimi je tudi Srebrna nit, združenje, v katerem sodeluje kot članica izvršilnega odbora. Omenjeno druženje sicer že ves čas epidemije opozarja, kako nujna je zaščita nas vseh predvsem pa starejših pred okužbo – kar je, milo rečeno, v izrazitem nasprotju z zdaj aktivnim angažmajem pri protestu, čeprav miroljubnem.

Prof. Skela Savić se je na kritike in odmeve odzvala s pojasnilom, da gre pri omenjenem protestu, ki je mirne narave in se odvija na prostem, »za z ustavo zagotovljeno pravico do izražanja mnenj; organizatorji bodo zagotovo presodili, ali bo protest mogoče izvesti v skladu z aktualnimi ukrepi in stanjem v državi«. Ob tem poudarja: »Zelo razumem, v kakšnem stanju je zdravstveni sistem, vendar bodo razmere zdaj, ko vlada ni sprejela popolne zapore države (tudi gospodarstva) za dva tedna, le še slabše. Ljudje se okužijo v zaprtih in slabo zračenih prostorih – in ne na prostem.« 

Zelo razumem, v kakšnem stanju je zdravstveni sistem, vendar bodo razmere zdaj, ko vlada ni sprejela popolne zapore države (tudi gospodarstva) za dva tedna, le še slabše.

prof. dr. Brigita Skela Savič, Fakulteta za zdravstvo Angele Boškin, članica združenja Srebrna nit

»Takšen poziv osebe, ki bi nam morala biti za zgled, je nesramno, ponižujoče, neetično in v določeni meri celo kaznivo dejanje« 

Klemen Markeš
Klemen Markeš

V združenju, ki ga vodi Klemen Markeš, pa na dejanje Brigite Skela Savič gledajo drugače. V dopisu, naslovljenem na ministrstvo za zdravje in na zbornico zdravstvene in babiške nege, so med drugim zapisali: »Glede na to, da v naši državi občutimo zelo veliko pomanjkanje zaposlenih v zdravstveni negi, ko vsi zaposleni v zdravstveni negi v zoperstavljanje širjenju epidemije COVID-19 vsakodnevno vlagamo vse naše moči, ko vse naše moči usmerjamo v to, da delamo v podaljšanih turnusih in ko delo izvajamo v zmanjšanih ekipah, je takšen poziv osebe, ki bi morala biti vsem nam za zgled, nesramno, ponižujoče, neetično in v določeni meri celo kaznivo dejanje.« 

zahtevek Strokovno združenje izvajalcev zdravstvene in babiške nege Slovenije

Povezava na zahtevek Strokovnega združenja izvajalcev zdravstvene in babiške
nege Slovenije

Toda dr. Skela Savič takšne očitke zavrača kot neutemeljene, v javnem odzivu na kritiko pa se tudi sama ne izogne kritičnemu razmisleku, češ da veliko strokovnjakov in državljanov razmišlja drugače kot vlada: »Ukrepi, ki jih imamo zdaj, ne bodo delovali, ker je stopnja precepljenosti prenizka in je 'v obtoku' preveč okuženih nosilcev virusa. Strašiti z Bergamom, kjer so danes prebivalci 92-odstotno precepljeni – ne pa narediti domače naloge na področju precepljenosti, pravočasnega sprejemanja in ustreznega komuniciranja delujočih ukrepov –, je skrajno neodgovorno!«

Po njenem prepričanju imamo državljani po ustavi pravico do izražanja stališč, pri čemer moramo biti odgovorni – torej ne ogrožati drug drugega in mirno izraziti protest. »Petkovi protesti niso usmerjeni proti ukrepom ob epidemiji COVID, ampak proti neučinkovitim ukrepom in ukrepom brez strokovne podlage,« opozarja Brigita Skela Savič.

»Oseba s takšnimi karakteristikami slovenskih medicinskih sester ne more zastopati v najvišjem svetovnem strokovnem organu«

Klemen Šuligoj
Klemen Šuligoj

Klemen Šuligoj, ki je kot koordinator strokovnega odbora pripravil omenjeni dopis, in predsednik Klemen Markeš v imenu strokovnega združenja izvajalcev zdravstvene in babiške nege dejanje Brigite Skela Savič ocenjujeta s strokovno ostrino: »Oseba s takšnimi karakteristikami ni primerna za to, da slovenske medicinske sestre zastopa v najvišjem svetovnem strokovnem organu. Ker si oseba v tem času s pozivanji k takšnim akcijam morda celo zasluži kazensko ovadbo, zahtevamo, da se resno razmisli o njeni nadaljnji vlogi v Mednarodnem združenju medicinskih sester (ICN) in se jo od tam zaradi javnega škodljivega delovanja v času največje zdravstvene krize nemudoma odpokliče.«

Brigita Skela Savič pa, nasprotno, v kontekstu aktualnega dogajanja vrača žogico, s poudarjanjem, da bi se stroka morala »odločno distancirati od ukrepov, ki so nezadostni za preprečitev najhujšega, ko se zdravstveni sistem ne bo več zmogel odzivati na potrebe obolelih. Ali se res pričakuje, da bodo državljani le tiho ...? Stroka, zdravstveni zavodi in zdravstveni delavci naj zahtevajo popolno zaporo države, da preprečimo nepotrebne smrti in kolaps zdravstvenega sistema!« 

»Tak poziv je škodljiv, saj je stanje v večini slovenskih bolnišnic alarmantno, kader izčrpan«

Metka Lipič Baligač
Metka Lipič Baligač

Na aktualno polemiko se je v sklopu zbornice zdravstvene nege odzvala tudi Metka Lipič Baligač, pomočnica direktorja za področje zdravstvene nege v SB Murska Sobota:

Tudi sama nisem proti protestom. So sredstvo demokracije v vsaki demokratični družbi. A trenutek za poziv je res neprimeren. Tak poziv je škodljiv, saj je stanje v večini slovenskih bolnišnic alarmantno, kader izčrpan. In vsi, prav vsi bi morali zdaj skrbeti in poskrbeti za ustavitev širjenja epidemije – zdravstveni delavci, ki pa ne delamo s COVID bolniki, pa še posebej. Da pokažemo solidarnost in spoštovanje do tistih, ki so v skafandrih dan za dnem ...

»Ne delujem v imenu nobene politične opcije«

brigita skela savič
Brigita Skela Savič

Prof. dr. Brigita Skela Savič je za zdravstveni portal zanikala, da bi bilo njeno delovanje na tviterju politično. »Ne delujem v imenu nobene politične opcije,« pravi, kajti njena kandidatura v SD pred tremi leti naj bi bila poskus, da bi doprinesla k spremembam v družbi, »nisem pa političarka in v stranki nisem aktivna od novembra 2018.«

Stroka, zdravstveni zavodi in zdravstveni delavci naj zahtevajo popolno zaporo države, da preprečimo nepotrebne smrti in kolaps zdravstvenega sistema!

prof. dr. Brigita Skela Savič

»Tako ravnanje povsem neprimerno«

Janez Poklukar
Janez Poklukar

Tudi minister za zdravje Janez Poklukar dejanje profesorice na fakulteti za zdravstveno nego, ki je po osnovni izobrazbi medicinska sestra, medtem ko so jo v nekaterih medijih »prekvalificirali« v zdravnico, ocenjuje kot povsem neprimerno. 

Prof. Skela Savič pa je po drugi strani kritična do veljavnih ukrepov za preprečevanje širjenja okužb s SARS-CoV-2. Pravi, da si želi sprejetja pravočasnih in smiselnih ukrepov za obvladovanje epidemije, kajti ukrepi vlade po njenem prepričanju »niso ne dosledni, ne premišljeni in ne pravočasni, predvsem pa teh ukrepov ne vodijo epidemiologi. Vodenje ukrepov proti epidemiji pri nas ni učinkovito. In v tem smislu pogrešam jasen poziv medicinske stroke in stroke zdravstvene nege k učinkovitejšim ukrepom – sicer bo prišlo do kolapsa sistema. Pa ne zaradi nepokorščine državljanov! Realno gledano je, seveda, treba priznati, da protest v petek lahko pripomore h kakšni okužbi – a ob tem se je treba tudi ali predvsem vprašati, kaj bo, če se ukrepi ne bodo zaostrili. Vir okužb so namreč zaprti prostori, s slabim zračenjem – pa tudi slab odziv na vladno kampanjo cepljenja.«

Minister je zato, da ukrepov, s katerimi Slovenija poskuša premagati epidemijo, ne bi vedno znova politizirali – čemur se je, resnici na ljubo, težko izogniti, saj je politika tista, ki vsem na očeh napeljuje vodo na svoj mlin –, že pred časom napovedal, da se v prihodnje na politični ravni ne bo angažiral.

Tudi po Poklukarjevi oceni se politika v zdravstvo ne bi smela vmešavati, epidemija pa ne sme biti ali (p)ostati izgovor za politično obravnavo izjemno resnega problema, ki nam je življenje postavil na glavo. Odziv in poziv Brigite Skela Savič je po oceni ministra Poklukarja povsem neprimeren, tudi ali predvsem zaradi vseh drugih predstavnikov medicinske in zdravstveno-negovalne stroke, ki se razdajajo na oddelkih, kjer zdravijo vedno več COVID bolnikov, za druge obolele pa ni na voljo ne prostora ne kadra.

Zato so se v zadnjih dneh zvrstili tudi številni pozivi, v katerih so avtorico spornega tvita pozvali k pomoči ne na akademski ravni, ampak v kliničnem okolju, ob posteljah preštevilnih bolnikov, za katere zlasti v enotah intenzivne terapije preprosto ne zmorejo več skrbeti v skladu z veljavnimi strokovnimi standardi. 


V razmislek ...

Omenjeni primer je zgolj povedni odraz dogajanja v slovenski družbi, kjer se križajo številna interesna, politična in strokovna kopja – bolniki pa so izpostavljeni njihovim ostem, ujeti v absolutno predolgih čakalnih vrstah, v katerih jim že tako ali tako načeto zdravje polzi iz rok ... In zmogljivosti bolnišnic so izčrpane, pa naj bo to še tako težko verjeti.

Če v času, ko zaradi aktualnega vala koronavirusnih okužb v bolnišnicah nujno zdravljenje potrebuje vse več ljudi (v glavnem necepljenih), med njimi so tudi najmlajši, na družbenih omrežjih ob teh podatkih še vedno videvamo na široko režeče se odzive, se lahko le vprašamo, kje smo pristali kot družba. Oziroma kot posamezniki, ki ne zmorejo ali nočejo videti dlje od lastnega ozkogledega ega. 

Konkretni, etično nedvoumno sporni primer je le odslikava dogajanja v Sloveniji, ki v tem času iz dneva v dan beleži neslavne rekorde – pa ne na nacionalni, ampak na globalni ravni. In zato je res skrajni čas, da se ustavimo in naredimo konec kalvariji, ki jo povzroča epidemija. 

Verjemite, ni politika tista, ki bo v tem civilizacijskem izzivu odigrala glavno vlogo; od slehernega med nami je odvisno, kakšna bo zgodba jutrišnjega dne, ki jo bomo spisali s skupnimi močmi. In ta ne bo odvisna ne od četrtkovih sej vlade niti od (petkovih ali sredinih) protestov, ampak od sposobnosti nas vseh, da preprečimo najhujše posledice pandemije in čim prej omogočimo vrnitev življenja, kakršnega smo bili vajeni pred časom COVID-19.

intenzivna nega

Portreti Monike Ažman, Klemena Markeša, Klemena Šuligoja in Janeza Poklukarja: Diana Zajec; portreta Brigite Skela Savič in Metke Lipič Baligač: STA; fotografija vhoda v COVID oddelek: STA; fotografija COVID oddelka: novinarska konferenca 9. 11.; fotografija Brigite Skela Savič: arhiv STA

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani.



Značke

covid intenzivni oddelek

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona