Prehranska dopolnila – ne nasedajte zavajajočim obljubam o »čudežnih« pripravkih, ki naj bi vas tako rekoč čez noč pozdravili, v resnici pa lahko resno ogrozijo vaše zdravje

Prehranska dopolnila – ne nasedajte zavajajočim obljubam o »čudežnih« pripravkih, ki naj bi vas tako rekoč čez noč pozdravili, v resnici pa lahko resno ogrozijo vaše zdravje

Z oglasi za prehranska dopolnila in »naravna zdravila« so v današnjem času preplavljeni tako rekoč vsi informacijski kanali, pri čemer so zelo pogosti tudi zavajajoči, neresnični oglasi. Pred nekaj dnevi sem se pogovarjala s starejšo, razgledano gospo, ki mi je zaupala, da je zaradi takšnih oglasov – ti so, vsaj na spletu, praviloma opremljeni z grozljivimi slikami, češ, kaj vse vas bo doletelo v življenju, če ne boste naročili oglaševanega »čudežnega« pripravka – v nenehnem strahu pred kakšno novo boleznijo in njenimi posledicami. In to kljub temu, da se zaveda, da gre za poskuse goljufije. Zakaj nihče ne ukrepa, zakaj odgovorni takega početja ne prepovedo, zanima gospo, ki v takšnih občutkih ni osamljena.

Prehranska dopolnila – ne nasedajte zavajajočim obljubam o »čudežnih« pripravkih, ki naj bi vas tako rekoč čez noč pozdravili, v resnici pa lahko resno ogrozijo vaše zdravje

Nedopustna zgodba o zavajajočih, z lažnivimi trditvami in ukradenimi identitetami »podkrepljenih« prodajnih trikih pri vsiljevanju nekakovostnih prehranskih dopolnil je tako večplastna, da ne prizadene zgolj najranljivejših. Najdrznejši prodajalci tega izmuzljivega niča, ki uniči zdravje prenekateremu posamezniku, svoje aktivnosti vodijo iz drugih držav, vsebine na slovenski splet prihajajo s strežnikov v tujini. In ko nekoga, ki je, denimo, zlorabil ime slovenskega zdravnika ali slovenske zdravstvene institucije, razkrinkajo, se ta preprosto preseli na drug strežnik in nemoteno nadaljuje s svojimi goljufivimi posli. Vendar pretežna večina slovenstva tega ozadja ne pozna, zato Slovenija ostaja pripraven miljé za goljufe, ki služijo na račun zdravja, pa čeprav z zdravju škodljivimi pripravki.

Kraja identitete

in zlorabe imena posameznika oziroma institucije

Reklame za »čudežna« zdravila so lažne in škodljive

»Na različnih družbenih omrežjih se pojavljajo reklame za 'čudežna zdravila', ki da 'očistijo žile aterosklerotičnih oblog', 'odpravijo krčne žile' in 'po naravni poti uravnajo krvni tlak in krvne maščobe'. In ta 'zdravila' v oglasih praviloma 'predstavlja' znani slovenski zdravnik; da bi objava delovala verodostojno, sta dodana tudi fotografija in ime zdravnika – a pri tem gre tako za lažno reklamo kot za ukradeno identiteto dotičnega zdravnika,« opozarja prof. dr. Aleš Blinc, ki kot zdravnik dela v sklopu Kliničnega oddelka za žilne bolezni ljubljanskega UKC. Tudi sam je bil že tarča takšnih oglaševalcev, ki so ga »podpisali« pod oglase o pripravkih za odpravo ateroskletoričnih oblog in mu tako pripisali številne izmišljene trditve, na katere nasedajo potencialni kupci, ljudje, ki se spopadajo s tovrstnimi zdravstvenimi težavami in si želijo, da bi jih po čim enostavnejši poti odpravili.

»Čeprav znamo napredovanje ateroskleroze dobro zavirati, pa na žalost še ne poznamo zdravil, ki bi v celoti odpravila aterosklerotične obloge. In čeprav nekatera zdravila res zmanjšujejo oteklino in napetost v nogah, pa zagotovo ne poznamo zdravil, ki bi čudežno odpravila varikozne vene. Prav tako ne obstajajo zdravila, s katerimi bi bilo mogoče čudežno uravnati krvni tlak in raven maščob v krvi – imamo pa za obe zdravstveni težavi zelo učinkovita zdravila, ki pa jih lahko predpiše le zdravnik, ko prouči stanje obolelega in na tej podlagi določi pravšnji odmerek zdravila,« poudarja prof. dr. Blinc. 

Na različnih družbenih omrežjih se pojavljajo reklame za 'čudežna zdravila', ki da 'očistijo žile aterosklerotičnih oblog', 'odpravijo krčne žile' in 'po naravni poti uravnajo krvni tlak in krvne maščobe'. In ta 'zdravila' v oglasih praviloma 'predstavlja' znani slovenski zdravnik; da bi objava delovala verodostojno, sta dodana tudi fotografija in ime zdravnika – a pri tem gre tako za lažno reklamo kot za ukradeno identiteto dotičnega zdravnika. Tudi sam se že doživel takšno situacijo, ko so prevaranti 'v mojem imenu' poskušali pospešiti prodajo izdelkov dvomljive kakovosti, katerih jemanje lahko povzroči tudi nepopravljivo škodo.

prof. dr. Aleš Blinc, Klinični oddelek za žilne bolezni, UKC Ljubljana

Ne nasedajte, zanesite se na zdravo pamet!

Ob tem pa izpostavi »početje obskurnih podjetij na spletu, ki z zlaganimi obeti, da bo pripravek, ki ga ponujajo po 'akcijski ceni', obolelemu očistil žile – a mu v resnici zgolj izprazni denarnico, lahko pa povzroči tudi nepopravljivo škodo. Da bi takšna podjetja izpadla čim bolj verodostojno, na spletnih straneh objavljajo lažno vsebino, pri čemer si pomagajo s krajo identitete določenega zdravnika, ki naj bi jamčil za kakovost njihovega izdelka – kar, seveda, ni res, vendar mnogi ljudje tovrstne goljufije ne prepoznajo.«

Zato Aleš Blinc, ki se zaveda, da je takšnemu početju težko stopiti na prste, saj ponudniki goljufivih oglasov delajo iz tujine in na način, v katerega »naši organi pregona ne morejo posegati. Zato svetujem, da ne nasedate obljubljanju lažnih čudežev, ampak se raje zanesite na zdravo pamet. Vsi vemo, da med ljudmi, ki imajo težave z zdravjem, ni nikogar, ki teh težav ne bi želel čim hitreje in čim učinkoviteje rešiti. Toda kljub temu, da danes medicina zmore že tako rekoč neverjetne stvari, se je treba zavedati, da čudežev na tem področju ni.«

Svetujem, da ne nasedate obljubljanju lažnih čudežev, ampak se raje zanesite na zdravo pamet. Vsi vemo, da med ljudmi, ki imajo težave z zdravjem, ni nikogar, ki teh težav ne bi želel čim hitreje in čim učinkoviteje rešiti. Toda kljub temu, da danes medicina zmore že tako rekoč neverjetne stvari, se je treba zavedati, da čudežev na tem področju ni.

prof. dr. Aleš Blinc, Klinični oddelek za žilne bolezni, UKC Ljubljana

Odločitev o jemanju prehranskih dopolnil mora biti strokovno utemeljena

»Uživanje prehranskih dopolnil je smiselno in upravičljivo edino v primeru, ko za tako odločitev obstaja strokovna indikacija – na primer pri določenih kliničnih stanjih, pri katerih je učinkovitost prehranskih dopolnil dokazana. Tako je, denimo, v primeru, ko bolnik s hrano v organizem ne more vnesti zadostne količine farmakološko učinkovitega hranila. Takrat govorimo o farmakonutriciji; prehranska dopolnila so namreč zgolj dopolnitev osnovne prehrane, če ta ni ustrezna ali zadostna, predpogoj za njihovo uvajanje pa mora biti poznavanje področja klinične prehrane,« opozarja vodja enote za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu Ljubljana izr. prof. Nada Rotovnik Kozjek.

Ob tem dodaja: »Na splošno velja, da je uporaba prehranskih dopolnil, kadar za to ni specifične strokovne indikacije, povsem nepotrebna – pa tudi tvegana. Sestava prehranskih dopolnil je namreč v resnici nemalokrat drugačna, kot je navedeno v deklaraciji, zato lahko predstavljajo tveganje za zdravje.«

Prehranska dopolnila so zgolj dopolnitev osnovne prehrane, če ta ni ustrezna ali zadostna. Na splošno velja, da je uporaba prehranskih dopolnil, kadar za to ni specifične strokovne indikacije, povsem nepotrebna – pa tudi tvegana.

izr. prof. Nada Rotovnik Kozjek, vodja enote za klinično prehrano, Onkološki inštitut Ljubljana

Pomanjkanje nadzora omogoča poplavo izdelkov dvomljive kakovosti

Kako je to mogoče? Med drugim tudi zaradi zakonodaje oziroma veljavne regulative, ki ureja to področje na tak način, da omogoča številne manipulacije in zavajanja, opozarja prim. Matija Cevc, ki kot zdravnik dela v sklopu Kliničnega oddelka za žilne bolezni ljubljanskega UKC. 

»Ker ni ustreznega nadzora nad trgom prehranskih dopolnil, se v ponudbi kot prehranska dopolnila pojavljajo tudi izdelki izrazito dvomljive kakovosti. Sicer je res, da evropsko usklajena zakonodaja vsaj delno ureja področje vitaminov in mineralov ter njihovih virov, ki se lahko uporabljajo pri izdelavi prehranskih dopolnil. Kar pa se tiče drugih sestavin, je Evropska komisija sicer sprejela pravila, ki naj bi potrošnike zaščitila pred zdravstvenimi tveganji – na žalost pa ni nadzora nad upoštevanjem teh pravil. Tako so v oglasnem prostoru medijev in družbenih omrežij stalnica tudi reklame za pripravke, ki naj bi imeli celo zdravilne učinke – če bi verjeli trditvam, češ da znižujejo holesterol, čistijo jetra in žile, zagotavljajo hitro hujšanje –, kar pa, seveda, ni res!«

V oglasnem prostoru medijev in družbenih omrežij so stalnica tudi reklame za pripravke, ki naj bi imeli celo zdravilne učinke – če bi verjeli trditvam, češ da znižujejo holesterol, čistijo jetra in žile, zagotavljajo hitro hujšanje –, kar pa, seveda, ni res!

prim. Matija Cevc, Klinični oddelek za žilne bolezni, UKC Ljubljana, predsednik društva za zdravje srca 

Ultra procesirani izdelki, ki lahko povzročijo raka

Matija Cevc, ki je sicer tudi predsednik slovenskega društva za zdravje srca in ožilja, ocenjuje, da je na tej ravni nadzora »zdravstveni inšpektorat popolnoma zatajil. Država bi morala nadzor na tem področju bistveno poostriti in tako ljudem zagotoviti zaščito pred zavajajočimi trditvami, posledično pa tudi pred kupovanjem praviloma zelo dragih, a neučinkovitih in potencialno škodljivih pripravkov.«

Reklame za tovrstne izdelke polnijo oglasni prostor v medijih, na spletnih straneh in družbenih omrežjih; človek jih skorajda ne more spregledati in logično je, da ranljivejši del prebivalstva – starejši in kronični bolniki, bolniki z rakom, sladkorno boleznijo, revmatološki bolniki ... – v želji po izboljšanju počutja in zdravstvenega stanja želi verjeti obljubam o učinkovanju izdelka, pod katerim so, da bi izmišljena vsebina izzvenela čim verodostojneje, nanizani izmišljeni odzivi namišljenih uporabnikov, ki naj bi se jim zdravje »čudežno« izboljšalo.

Večina prehranskih dopolnil spada med visoko predelane ozirom ultra procesirane izdelke, zato je, kot poudarja izr. prof. Nada Rotovnik Kozjek, »njihovo uživanje lahko povezano z razvojem različnih kroničnih bolezni, tudi raka. Z rednim uživanjem prehranskih dopolnil lahko tako namesto izboljšanja zdravja dosežemo povsem nasprotni učinek, v ekstremnih primerih pa uživanje teh pripravkov lahko povzroči tudi smrt.«

Zdravstveni inšpektorat je popolnoma zatajil. Država bi morala nadzor na tem področju bistveno poostriti in tako ljudem zagotoviti zaščito pred zavajajočimi trditvami, posledično pa tudi pred kupovanjem praviloma zelo dragih, a neučinkovitih in potencialno škodljivih pripravkov, katerih uživanje je lahko povezano z razvojem različnih kroničnih bolezni, tudi raka.

prim. Matija Cevc in izr. prof. Nada Rotovnik Kozjek

Pomanjkljiva regulativa omogoča, da je na trgu ogromno izdelkov neustrezne kakovosti

»Pomanjkljiva regulativa omogoča, da je na trgu veliko prehranskih dopolnil neustrezne kakovosti, ki lahko ogrozijo zdravje potrošnikov. Številne raziskave, izvedene tudi na slovenskem trgu, so namreč pokazale, da imajo določeni tovrstni izdelki neustrezno kvalitativno ali kvantitativno sestavo; v prvem primeru so v izdelku prisotne snovi, ki jih proizvajalec sploh ne omenja (na primer kontaminanti), v drugem primeru pa snovi niso vsebovane v ustrezni količini. Po drugi strani pa je oglaševanje teh izdelkov zelo ustvarjalno, velikokrat zagotavlja tako rekoč fiziološke 'čudeže'. Tako, denimo, nekatera prehranska dopolnila za športnike na spletu oglašujejo celo kot učinkovitejša od snovi, ki so v športu prepovedane kot doping,« poudarja izr. prof. dr. Lovro Žiberna s fakultete za farmacijo, ki je med drugim tudi kontrolor dopinga pri Slovenski antidoping organizaciji.

»Med športniki je uporaba prehranskih dopolnil zelo razširjena. Nujno je, da se športnik za jemanje takšnega izdelka odloči le v primeru medicinske indikacije in po vnaprejšnjem posvetu z zdravnikom,« pri čemer izr. prof. dr. Žiberna izpostavlja najpogostejša motiva za takšno odločitev pri športnikih: želja po izboljšanju telesnih zmogljivosti ali mnenje, da športnik z dieto ne zadosti potrebam po osnovnih hranilih. Zato športnikom svetujejo, naj tovrstne odločitve sprejme v sodelovanju z nutricionistom, ki izdela načrt prehrane, prilagojene potrebam in ciljem posameznika.

Številne raziskave, izvedene tudi na slovenskem trgu, so namreč pokazale, da imajo določeni tovrstni izdelki neustrezno kvalitativno ali kvantitativno sestavo; v prvem primeru so v izdelku prisotne snovi, ki jih proizvajalec sploh ne omenja (na primer kontaminanti), v drugem primeru pa snovi niso vsebovane v ustrezni količini. 

izr. prof. dr. Lovro Žiberna, fakulteta za farmacijo, kontrolor dopinga pri Slovenski antidoping organizaciji

V številnih prehranskih dopolnilih so snovi, ki so v športu prepovedane

Za večino prehranskih dopolnil, katerih učinkovitost so preizkušali v znanstvenih raziskavah, je bilo dokazano, da nimajo vpliva na telesno zmogljivost – pri čemer ne velja pozabiti, da je bil tako preverjen le malenkostni del tega trga, na katerem pretežni del ponudbe predstavljajo izdelki neznanega in nepreverjenega izvora oziroma kakovosti.

V znanstveni literaturi so, kot izpostavlja Lovro Žiberna, pogosto opisani primeri zdravih mladih ljudi, pri katerih je jemanje določenih prehranskih dopolnil povzročilo nastanek resnih akutnih kliničnih stanj – od srčnega zastoja, akutnega miokardnega infarkta do akutne odpovedi jeter in celo smrti. 

»Do 30 odstotkov prehranskih dopolnil, ki so na voljo na tržišču, naj bi bilo v sledovih onesnaženih s snovmi, ki so v športu prepovedane; prevladujejo anabolični androgeni steroidi in njihovi prekurzorji, beta-2 agonisti in psihostimulativne snovi,« poudarja predstavnik Slovenske antidoping organizacije in dodaja: »S tega vidika prehranski dodatki za športnika predstavljajo tudi nepredvidljivo tveganje, saj ta lahko nenamerno in nevede zaužije prepovedane snovi. Tako imamo vsako leto nekaj športnikov, ki so zaradi jemanja prehranskih dopolnil pri testiranju pozitivni – in so posledično, kljub nenamernemu dopingu, izločeni iz tekmovanja.«

V znanstveni literaturi so pogosto opisani primeri zdravih mladih ljudi, pri katerih je jemanje določenih prehranskih dopolnil povzročilo nastanek resnih akutnih kliničnih stanj – od srčnega zastoja, akutnega miokardnega infarkta do akutne odpovedi jeter in celo smrti. 

izr. prof. dr. Lovro Žiberna, fakulteta za farmacijo, kontrolor dopinga pri Slovenski antidoping organizaciji

Vrednost trga s prehranskimi dopolnili naj bi se v kratkem podvojila

»Prehranski dodatki niso zdravila – in kot taki nimajo ne farmakološkega ne imunološkega ne presnovnega učinka oziroma delovanja. Zato njihova uporaba ni namenjena niti preprečevanju bolezni niti zdravljenju niti izboljševanju fizioloških funkcij. Lahko pa povzročijo ogromno škode – zlasti, kar se tiče goljufivih, zavajajočih oglasov, prežetih z obljubami o takojšnji ozdravitvi, pa četudi gre za neozdravljivo bolezen,« je neposreden prim. Matija Cevc.

Trg prehranskih dopolnil naj bi bil po ocenah, ki jih prim. Cevc strne za lažjo predstavo o interesih, skritih v ozadju te komercialne dejavnosti, lani vreden 163,9 milijarde dolarjev – v sedmih letih pa naj bi se predvidoma podvojil. »Tam, kjer so pričakovani veliki dobički, je tudi zelo veliko manipulacij – še zlasti, če vitalno pomembnega nadzora in posledičnega sankcioniranja ni,« dodaja.

Ob tem se lahko le vprašamo, kaj danes nekritično jemanje prehranskih dopolnil – na trgu je približno pol milijona tovrstnih izdelkov zelo raznolike kakovosti – povzroča zdravju posameznikov, kajti le redki med njimi se za jemanje teh izdelkov odločijo po posvetu s prehranskim strokovnjakom ali osebnim zdravnikom.

Prehranski dodatki niso zdravila – in kot taki nimajo ne farmakološkega ne imunološkega ne presnovnega učinka oziroma delovanja. Zato njihova uporaba ni namenjena niti preprečevanju bolezni niti zdravljenju niti izboljševanju fizioloških funkcij. Lahko pa povzročijo ogromno škode – zlasti, kar se tiče goljufivih, zavajajočih oglasov, prežetih z obljubami o takojšnji ozdravitvi, pa četudi gre za neozdravljivo bolezen.

Ob tem se lahko le vprašamo, kaj danes nekritično jemanje prehranskih dopolnil – na trgu je približno pol milijona tovrstnih izdelkov zelo raznolike kakovosti – povzroča zdravju posameznikov, kajti le redki med njimi se za jemanje teh izdelkov odločijo po posvetu s prehranskim strokovnjakom ali osebnim zdravnikom.

prehranska dopolnila

Simbolične fotografije: iStock

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani



Značke

prehranska dopolnila

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona