Pri boleznih srca, jeter, ledvic, dihal, pri raku ali diabetesu so z okužbami iz ustne votline povezani zapleti, ki lahko postavijo na kocko življenje – a skrb za ustno zdravje kljub temu ostaja na stranskem tiru

Pri boleznih srca, jeter, ledvic, dihal, pri raku ali diabetesu so z okužbami iz ustne votline povezani zapleti, ki lahko postavijo na kocko življenje – a skrb za ustno zdravje kljub temu ostaja na stranskem tiru

Med nami živi veliko ljudi z različnimi srčno-žilnimi obolenji – prirojenimi srčnimi napakami, okvarjenimi srčnimi zaklopkami ali že vstavljenimi umetnimi srčnimi zaklopkami. Nekateri čakajo na zadnjo, odrešilno obliko zdravljenja: presaditev srca. Skupni imenovalec vseh bi morala biti čim celovitejša skrb za vzdrževanje oziroma ohranjanje zdravja – pa tudi skrb za ustno zdravje. Zakaj tudi za ustno zdravje, se bo gotovo vprašal marsikdo. Zaradi močno povečanega tveganja za tako imenovani infekcijski endokarditis oziroma okužbo srca, ki jo najpogosteje zakrivijo prav okužbe iz ustne votline. Podobno je pri bolnikih z drugimi kroničnimi obolenji, denimo boleznimi ledvic ali jeter, tudi dihal. Redno obiskovanje osebnega zobozdravnika in dosledna ustna higiena, ki jo človek vzdržuje pred pojavom zapletov osnovne bolezni, namreč kasneje lahko pomagata ne le pri ohranitvi življenja, ampak tudi pri ohranitvi zob in zdravja ustne votline ter posledično bistveno boljše kakovosti življenja. Nenazadnje je vse prej zanemarljiv podatek, da so ustne bolezni, ki na globalni ravni povzročajo izredno veliko finančno, individualno in družbeno breme, v veliki meri povzročitelj pljučnic, povezujejo pa jih tudi s prezgodnjim porodom – in s posledičnimi zapleti.

Pri boleznih srca, jeter, ledvic, dihal, pri raku ali diabetesu so z okužbami iz ustne votline povezani zapleti, ki lahko postavijo na kocko življenje – a skrb za ustno zdravje kljub temu ostaja na stranskem tiru
Že majhni otroci se učijo, kako pomembna je redna skrb za zdrave zobe. A zdi se, da človek potem, ko odraste in se je prisiljen spopadati z vsakodnevnimi izzivi in težavami, med katere spadajo tudi neozdravljive sistemske bolezni, marsikdaj pozabi na zlato pravilo dosledne skrbi za ustno zdravje. To pa lahko izrazito vpliva tako na pojavnost bolezni kot na zaplete pri zdravljenju. O tem sta podrobneje spregovorila Krunoslav Pavlović in Matej Praprotnik (na fotografiji), ki opozarjata, da pri zdravljenju akutnih stanj veliko pacientov izgubi zobe, s tem pa se izrazito poslabša tudi kakovost njihovega življenja.

»Sodobna medicina omogoča skorajda nepredstavljive možnosti za zdravljenje, ki bodisi izboljša, podaljša ali pa, kadar govorimo, denimo, o presaditvah organov, podari novo življenje. Posledično se naša družba 'stara' in vedno več pacientov na poti skozi življenje spremljajo različne kronične bolezni, s katerimi je povezano tudi redno jemanje zdravil. Zato je treba poznati tako stranske učinke teh zdravil kot njihov vpliv na ustno zdravje pa tudi na zobozdravstvene posege, ki jih je včasih treba opraviti tudi v sklopu resnih, življenjsko ogrožujočih stanj, saj tako preprečimo zaplete. Idealno bi bilo, če bi za ustno zdravje skrbeli sproti, kajti nesanirana vnetja v ustih imajo lahko izrazito negativen vpliv na zdravljenje akutnih težav, lahko povzročijo tudi smrt. Vendar pogosto ni tako, zato številni bolniki ob akutnih zapletih, ko reševanje življenja postane prioriteta, izgubijo zobe – zobozdravniki jim jih morajo izpuliti; če bi se skrb za ustno zdravje začela prej, pa bi jim zobe lahko zdravili,« opozarja na vsakodnevne izzive v stomatologiji zobozdravnik Matej Praprotnik.

Matej Praprotnik je vodja delovne skupine za ustno zdravje pri odboru za zobozdravstvo, ki deluje v sklopu Zdravniške zbornice Slovenije. Skupaj s predsednikom omenjenega odbora Krunoslavom Pavlovićem sta v sklopu svetovnega dneva ustnega zdravja opozorila na dosežke, neizkoriščene možnosti in probleme na tem področju medicine, na katere bi morali biti pozorni ves čas – tako zobozdravniki kot zdravniki, predvsem pa pacienti in, seveda, tudi odločevalci, ki najbolj neposredno vplivajo na finančno-logistični ustroj, razporeditev in dostopnost (zobo)zdravstvenih storitev.

Tlakovanje strategije za boljše ustno zdravje slovenstva

»Vzemite si čas za pregled pri zobozdravniku – pri čemer nikakor ni nujno, da je razlog za obisk zobobol ali katerakoli druga težava, povezana z zobmi. Ta preventivni korak je izjemno pomemben, še zlasti, če imate katero od kroničnih obolenj oziroma če se vam v kratkem času obeta operativni poseg. Tako boste zobozdravniku dali na voljo dovolj časa, da bo ohranil vaše zobe. Če pa vas, nasprotno, bolezenski zaplet ujame nepripravljene, se lahko zgodi, da bo fokus, usmerjen v reševanje vašega življenja, zahteval izruvanje vseh mrtvih in nesaniranih zob ali zob, ki so slabo dostopni za čiščenje,« poudarja Matej Praprotnik. 

Podpredsednik zdravniške zbornice Krunoslav Pavlović ob tem izpostavlja, da je v Sloveniji brez izbranega zobozdravnika kar 560.000 oseb in da v sistemu primanjkuje približno 400 zobozdravstvenih programov – programov, ki jih kot plačnik uokvirja Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) –, medtem ko zobozdravnikov za razliko od drugega strokovnega osebja v zdravstveni sferi ne primanjkuje.

  • Brez izbranega zobozdravnika je 560.000 Slovenk in Slovencev.
  • V sistemu primanjkuje približno 400 zobozdravstvenih programov – programov, ki jih kot plačnik uokvirja Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Zobozdravniškega kadra je, za razliko od drugega strokovnega osebja v zdravstvu, dovolj.

Zobozdravniki so prepričani, da je z ustrezno strategijo razvoja treba poskrbeti za to dejavnost, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju človekovega zdravja. Pristopi, ki se zdijo smiselni z vidika zdravniške zbornice, so zapisani v manifestu, o katerem smo na zdravstvenem portalu podrobneje pisali že pred tremi leti in pol.

Sicer pa sta Matej Praprotnik in Krunoslav Pavlović o aktualnih težavah pri pravočasnem ohranjanju ustnega zdravja zlasti med bolniki s kroničnimi obolenji spregovorila tudi v video pogovorih, ki ju objavljamo v nadaljevanju članka.

Video pogovor: Matej Praprotnik

»Skrbijo nas skrita vnetja – vnetja ust, obzobnih tkiv in kariozne lezije, ki se lahko bistveno poslabšajo v času, ko je imunski sistem 'obstreljevan' z boleznijo, ki ogroža bolnikovo življenje«

Matej Praprotnik

Kako pomembna je dobra, dosledna skrb za ustno zdravje, izvemo pravzaprav vse prepogosto šele takrat, ko se pojavi resna kronična bolezen, takrat, ko je treba nastalo stanje sanirati; v tej fazi je bistveno težje ukrepati. Dobro pa je vedeti, kakšna je vloga stomatologov in tudi ostalih specialistov takrat, ko nekdo zboli za kronično srčno boleznijo, boleznijo dihal ali katero od drugih sistemskih bolezni. 

V idealnem svetu bi vsi skrbeli za ustno zdravje in v trenutku, ko nas doleti določena zdravstvena situacija, ki ogrozi naše zdravje ali življenje, bi bili pripravljeni – vsaj v smislu ustnega zdravja. Resničnost pa je taka, da na ustno zdravje pogosto pozabimo že prej in v trenutku, ko izvemo, da imamo resno bolezen, se zdi ustno zdravje še manj pomembno, kajti takrat se ukvarjamo z osnovno boleznijo, ki ogroža naše življenje.

Zato želimo v sklopu svetovnega dneva ustnega zdravja opozoriti, da je na ustno zdravje treba misliti prej, preden zbolimo. Večina težav, ki se pojavljajo na tem področju, je namreč kroničnih – to pomeni, da potekajo počasi in da jih je mogoče preprečiti že zgolj z redno ustno higieno in rednimi pregledi.

Zakaj tako poudarjamo redne preglede? Pacienti ustno zdravje večinoma pojmujemo kot tisto, kar vidimo in kar čutimo v ustih, a to je občutno premalo. Če bi namreč bilo v resnici tako, bi tudi zobozdravniki sami, z vsem znanjem, ki ga imamo, precenili kakovost svojega ustnega zdravja – a v resnici tudi mi potrebujemo zobozdravnika, redne preglede, na katerih nam nekdo objektivno pove, kaj konkretno je v naših ustih narobe – in nas tako opozori na tisto, česar ne čutimo.

Skrbijo nas vnetja, ki so skrita – vnetja ust, obzobnih tkiv in kariozne lezije, ki se lahko bistveno poslabšajo v času, ko je bolnikov imunski sistem že tako »obstreljevan« z določeno boleznijo, ki ogroža njegovo življenje. Zato izpostavljamo kronične bolnike, ki imajo težave z ledvicami, s srcem, z jetri ... – in so zaradi zapletov lahko tudi kandidati za presaditev organov. Ti pacienti so po takih posegih zaradi slabšega delovanja imunskega sistema vezani na zdravljenje z imunosupresivi – in v takih primerih, ko je imunska sposobnost bistveno zmanjšana, je še kako pomembno, da je poskrbljeno za zdravje v ustih.

Zato je naše ključno sporočilo: o ustnem zdravju je treba razmišljati prej, preden se soočimo z resno zdravstveno težavo. Za vse tiste, ki že imajo kronično bolezen, pa velja, naj kljub usmerjenosti v osnovno bolezen ne pozabijo na zobe, na zobno ščetko, na obisk pri zobozdravniku, ki mu je treba dati priložnost, da ohrani vaše zobe. Kajti pred odločitvijo o nujni operaciji je tudi zdravljenje zob ali ust radikalnejše. 

Morate si predstavljati, da je v zdravnikovem fokusu vaše življenje, medtem ko fokus zobozdravnikov ni usmerjen le v ohranitev vašega življenja, ampak tudi v njegovo kakovost, ki bo ostala, ko bo življenje rešeno. Kakovost življenja pa se meri tudi s tem, koliko zob ste ohranili in na kakšen način boste lahko vzdrževali vaše ustno zdravje. Zato res apeliramo na vse, da o nečem tako samoumevnem, kot so zobje in usta, razmišljate prej, s ščetko v roki in skupaj s svojim zobozdravnikom.

V idealnem svetu bi vsi skrbeli za ustno zdravje in v trenutku, ko nas doleti določena zdravstvena situacija, ki ogrozi naše zdravje ali življenje, bi bili pripravljeni – vsaj v smislu ustnega zdravja. Resničnost pa je taka, da na ustno zdravje pogosto pozabimo že prej in v trenutku, ko izvemo, da imamo resno bolezen, se zdi ustno zdravje še manj pomembno, kajti takrat se ukvarjamo z osnovno boleznijo, ki ogroža naše življenje.

Morda bi se ob tem navezala še na eno najpogostejših obolenj – na rakave bolezni. Tudi tu je, prav v povezavi z ustnim zdravjem, veliko izzivov, zlasti v primerih, ko je zaradi napredovale bolezni bolnika treba zdraviti tudi z obsevanjem, kajne?

Tako je. Pri rakavih pacientih, ki so poleg operativnih posegov podvrženi še kemoterapiji ali radioterapiji, so zdravljenja ust še toliko bolj radikalna. Po takih posegih je bistveno otežena tudi higiena ... In prav zaradi tega je tako zelo pomembno, da v proces tega zdravljenja, če je le mogoče, 'vstopijo' z zdravimi obzobnimi tkivi in zdravimi zobmi, sicer je včasih to nemogoče vzdrževati. Zapleti, povezani s poslabšanjem vnetij zob, vodijo tudi v poslabšanje primarne rakave bolezni.

Poleg imunosupresije imajo ti pacienti težave še s kariesom, z radiacijskim kariesom in slabim celjenjem, zato pacientom po obravnavi rakave bolezni ne želimo prehitro puliti zob. Že tako ali tako morajo bistveno pogosteje hoditi na preglede – zato jih moramo že prej naučiti, da bodo sočasno z osnovno boleznijo morali skrbeti tudi za ustno zdravje.

Pri rakavih pacientih, ki so poleg operativnih posegov podvrženi še kemoterapiji ali radioterapiji, so zdravljenja ust še toliko bolj radikalna. Zapleti, povezani s poslabšanjem vnetij zob, vodijo tudi v poslabšanje primarne rakave bolezni; poleg imunosupresije imajo bolniki z rakom težave še s kariesom, z radiacijskim kariesom in slabim celjenjem.

Prav ta primer je, bi rekla, najbolj neposreden dokaz tega, da govorjenje o tem, kako pomembna je skrb za zdravje v vsaki fazi življenja, ni prazna floskula, ampak resnica, na katero velja misliti vedno oziroma jo preprosto vtkati v svoje življenje.

Zobozdravniki se vedno soočamo s pacienti, ki si v trenutku, ko izgubijo zdravje ali zobe, rečejo: 'Če bi za te stvari vsaj vedel prej ...'. Podobno je bilo, ko v otroštvu nismo hoteli poslušati staršev, čeprav so nam ti z dobronamernimi nasveti hoteli dopovedati nekaj modrega. Tudi v zobozdravstvu je tako. Želimo si, da bi pacienti prepoznali našo dobronamernost in razumeli, zakaj je treba več energije, več fokusa nameniti ustnemu zdravju: zato, da ga boste še naprej lahko razumeli kot nekaj samoumevnega ter se posvečali kakovosti svojega življenja.

Zobozdravniki se vedno soočamo s pacienti, ki si v trenutku, ko izgubijo zdravje ali zobe, rečejo: 'Če bi za te stvari vsaj vedel prej ...'. Podobno je bilo, ko v otroštvu nismo hoteli poslušati staršev, čeprav so nam ti z dobronamernimi nasveti hoteli dopovedati nekaj modrega. Tudi v zobozdravstvu je tako.

 

Video pogovor: Krunoslav Pavlović

»Ustna votlina je odraz našega zdravja – ne le ustnega, tudi sistemskega«

Krunoslav Palovlović

Lahko bi rekli, da se včasih premalo zavedamo, kako pomembna je skrb za ustno zdravje, ki mora biti vsakodnevna, dosledna, redna. Zato nikoli ni odveč ponoviti, kako je ta skrb – seveda predvsem takrat, kadar pozabimo nanjo – lahko povezana s poslabšanjem delovanja imunskega sistema in tudi s pojavnostjo resnih sistemskih bolezni.

Seveda, kajti ni iz trte izvit rek, da se podarjenemu konju ne gleda v zobe; to nam pove, da je ustna votlina odraz našega zdravja – ne le ustnega, tudi sistemskega. 

Ustne bolezni danes predstavljajo zelo velik javno-zdravstveni in tudi globalni problem. Ocenjeno je, da se na svetovni ravni porabi približno 500 milijard dolarjev – neposredno za zdravljenje ustnih bolezni in posredno za saniranje posledic teh obolenj.

Usmerjeno ukvarjanje z ustnim zdravjem bi dolgoročno lahko pripomoglo k boljšim izidom zdravljenja različnih srčno-žilnih obolenj, sladkorne bolezni in drugih kroničnih bolezni. Parodontalno bolezen povezujemo tudi z, na primer, prezgodnjim porodom. Ustne bolezni kot nenalezljive bolezni spadajo v sklop obolenj, ki jih je mogoče preprečiti, moramo pa se zavedati, da so progresivne, napredujoče – in da se zdravljenje in preprečevanje teh bolezni odvija v vseh obdobjih življenja.

Zato želimo zobozdravniki opozoriti na velik pomen preventive v otroški in najstniški dobi – in izpostaviti, da je preventive bistveno premalo pri odrasli populaciji in pri starostnikih. 

Usmerjeno ukvarjanje z ustnim zdravjem bi dolgoročno lahko pripomoglo k boljšim izidom zdravljenja različnih srčno-žilnih obolenj, sladkorne bolezni in drugih kroničnih bolezni. Predvsem pa želimo zobozdravniki opozoriti na izjemen pomen preventive in dosledne skrbi za ustno zdravje v vseh življenjskih obdobjih.

V bistvu je točno tako: kadar govorimo o medicini, vsakdo pomisli predvsem na kurativo. In takšna je tudi ureditev zdravstvenega sistema, ki bistveno več finančnih sredstev namenja temu polu. V primerjavi z drugimi državami so sredstva, ki jih v Sloveniji namenjamo za preventivo, tako rekoč minorna. Boste dali konkretno pobudo – zagotovo ne prvo –, da se to vendarle spremeni?

V minulem letu nam je kot stroki uspelo doseči sprejetje slovenske strategije ustnega zdravja na zdravstvenem svetu – in to smo naredili pred sprejetjem strategije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) na tem področju, pri čemer so bili naši strokovnjaki popolnoma usklajeni s temi smernicami. 

Zelo pa nas žalosti, da Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) samovoljno kreira zdravstveni sistem, z diktiranjem pravil, ki niso v sozvočju ne s slovensko stroko ne z WHO. Ta države članice poziva, naj košarico zobozdravstvenih storitev usmerjajo v preventivo, ki je zelo pomembna. Zakaj? Zato, ker ustne bolezni želimo predvsem preprečiti. Današnja košarica zobozdravstvenih storitev pa pravzaprav odstranja posledice ustnih bolezni ter rekonstruira tkiva, uničena zaradi napredovanja teh bolezni. 

Zato si ob napovedani zdravstveni reformi želimo, da bi se strokovne smernice upoštevale tudi pri oblikovanju smiselnejše košarice zobozdravstvenih storitev. Dokumenti so pripravljeni – tako na državni kot tudi na evropski in svetovni ravni. Ob tem pa bi poudaril, da zobozdravstvo v Evropi ni del univerzalnega zdravstvenega kritja. Toda natančni vpogled v dokumente, ki opisujejo zdravstvene sisteme, pokaže, da se države vedno bolj zavedajo pomena zobozdravstva in da poskušajo čim več teh storitev vključiti v univerzalno zdravstveno kritje. Takšna je tudi pobuda WHO. 

Zato je svetovni dan ustnega zdravja idealna iztočnica za opozarjanje na ta problem, kajti če razvoja ustnih bolezni ne bomo preprečevali sistemsko, ne bomo mogli zmanjševati poznih posledic ali zapletov pri kroničnih, sistemskih boleznih.

Na to smo v zadnjem letu v sklopu zdravniške zbornice opozarjali tudi z organizacijo seminarjev na to temo, kjer smo povezali strokovnjake, ki se ukvarjajo z zdravljenjem kroničnih bolezni, in tiste, ki se ukvarjajo z zdravljenjem ustnih bolezni. Ob tem smo izpostavili tudi vprašanje, kako pacienta voditi skozi sistem, povečati pa želimo tudi ozaveščenost o povezanosti med (ne)skrbjo za ustno zdravje in kroničnimi obolenji.

Ob napovedani zdravstveni reformi si želimo, da bi se strokovne smernice upoštevale tudi pri oblikovanju smiselnejše košarice zobozdravstvenih storitev. Če razvoja ustnih bolezni ne bomo preprečevali sistemsko, ne bomo mogli zmanjševati poznih posledic ali zapletov pri kroničnih, sistemskih boleznih.

 

Iskanje poti do boljše dostopnosti in zmanjšanja bremena ustnih bolezni

V sklopu novinarske konference ob svetovnem dnevu zdravja, na kateri sta poleg Pavlovića in Praprotnika sodelovali tudi prim. dr. Diana Terlević Dabić in asist. dr. Jana Krapežpa je Krunoslav Pavlović izpostavil, da so bile z lani sprejeto strategijo ustnega zdravja sprejete tudi smernice glede urejanja zobozdravstvenega sistema. 

Strateški svet za zdravstvo, ki ga vodi dr. Erik Brecelj, je po njegovi oceni pripravil analizo, »ki je prvič v zgodovini šla v smeri, da ima človek občutek, da razumejo, katere so ključne težave v zobozdravstvu – in v luči reforme pričakujemo, da bomo pomemben sogovornik pri ustvarjanju novega zobozdravstvenega sistema, ki bo odgovoril na potrebe prebivalstva. Kot stroka pa si želijo, kot še dodaja Pavlović, da bi država sofinancirala presečno študijo, v sklopu katere bi lahko pregledali patologijo in opredelili, kako bi že kratkoročno lahko zmanjšali vse prej kot zanemarljivo breme ustnih bolezni. 

Video pogovora in portreta: Diana Zajec; simbolični fotografiji: iStock

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani



Značke

ustno zdravje redna higiena

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona