Minister za zdravje Aleš Šabeder se je v sklopu za danes načrtovanega obiska zdravstvenih domov v Kranju, Nazarjah in Celju – tam so težave zaradi neustrezne kadrovske zasedbe in preobremenitev v splošni oziroma družinski medicini najbolj pereče, podobne zgodbe pa se odvijajo tudi drugod po Sloveniji – želel pogovoriti tudi z zdravniki, ne le z vodstvenimi in občinskimi predstavniki. Zdravniki so se sestanka nameravali udeležiti s sindikalnimi zastopniki; ker to ni bilo izvedljivo, je skupno iskanje rešitev odpadlo, razmere pa se že v začetku mandata novega zdravstvenega ministra še dodatno zapletajo.
»Zdravniki so želeli uveljaviti ustavno pravico, po kateri so na sestanku lahko prisotni sindikati, kot njihovi uradni zastopniki. Toda ministrstvo je po poskusu uveljavitve te ustavne pravice, ki, tako kot splošna deklaracija o človekovih pravicah, vsakemu delavcu priznava pravico do sindikalnega zastopanja, sestanek odpovedalo. Lahko rečem le, da smo v sindikatu resnično presenečeni nad nerazumevanjem zdavnaj sprejetih civilizacijskih pridobitev,« pravi Igor Muževič, predsednik sindikata zdravnikov družinske medicine Praktik.um, s katerim smo se o tem na novo vzniklem problemu pogovarjali že za včerajšnji članek.
Zdravniki so želeli uveljaviti ustavno pravico, po kateri so na sestanku lahko prisotni sindikati, kot njihovi uradni zastopniki. Toda ministrstvo je po poskusu uveljavitve te ustavne pravice, ki, tako kot splošna deklaracija o človekovih pravicah, vsakemu delavcu priznava pravico do sindikalnega zastopanja, sestanek odpovedalo. Lahko rečem le, da smo v sindikatu resnično presenečeni nad nerazumevanjem zdavnaj sprejetih civilizacijskih pridobitev.
Igor Muževič,
Praktik.um
V kranjskem zdravstvenem domu za zdaj natančno število odpovedi, zaradi katerih bodo številni pacienti ostali brez izbranega zdravnika, še ni znano. »Ta podatek bo znan v prihodnjem tednu, po pregledu vse prispele pošte. Sicer pa so zdravniki družinske medicine jasno izrazili svoje zahteve že pred odpovedmi in po 1. aprilu ne bodo več na voljo za izjave novinarjem. Vodstvo Zdravstvenega doma Kranj z njimi korektno sodeluje in jim je na voljo za vso podporo,« pojasnjuje Tatjana Kitić Jaklič, vodja ambulant družinske in splošne medicine.
Ta podatek bo znan v prihodnjem tednu, po pregledu vse prispele pošte. Sicer pa so zdravniki družinske medicine jasno izrazili svoje zahteve že pred odpovedmi in po 1. aprilu ne bodo več na voljo za izjave novinarjem. Vodstvo Zdravstvenega doma Kranj z njimi korektno sodeluje in jim je na voljo za vso podporo.
Tatjana Kitić Jaklič,
ZD Kranj
Zanimivo je, da se v vsem tem času, ko so se začela nizati opozorila o izgorelosti in apeli za ukrepanje, z zdravniki ni srečal noben predstavnik resornega ministrstva. V sredo so v Kranj (ne prvič) prišli na delovni sestanek predstavniki vodstev zdravniških sindikatov, Fides in Praktik.um. Seznanili so se z bližajočo se situacijo, ki je resna in ne bo imela neopaznih posledic, kajti zdravstveni dom bo ostal brez več kot 20 zdravnikov, medtem ko so v zdravstvenem domu Nazarje do zdaj dali odpoved trije zdravniki, sledili jim bodo zdravniki v Celju, Mariboru ...
»Aleš Šabeder je v državnem zboru obljubil, da bo do ponedeljka ta problem rešil, zdaj pa zdravnikom v dialogu odreka osnovno pravico. V sindikatu Fides obsojamo tak način ministrovega pristopa k 'reševanju' situacije v družinski medicini,« poudarja predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin. Tudi njihov sindikat, tako kot Praktik.um, se postavlja v bran družinskim in splošnim zdravnikom, ki v takšnih pogojih preprosto ne zmorejo več zagotavljati kakovostne, varne, poglobljene in celovite oskrbe bolnikov.
Aleš Šabeder je v državnem zboru obljubil, da bo do ponedeljka ta problem rešil, zdaj pa zdravnikom v dialogu odreka osnovno pravico. V sindikatu Fides obsojamo tak način ministrovega pristopa k 'reševanju' situacije v družinski medicini.
Konrad Kuštrin,
Fides
Sicer pa so na včerajšnji seji tudi člani skupščine zdravniške zbornice sklenili, da bo zbornica celovito podprla prizadevanja kolegov za izboljšanje razmer v osnovnem zdravstvu, pri čemer jim nameravajo zagotoviti tudi finančno zaščito in pokriti sodne stroške, če bi ZZZS zdravnike tožil zaradi odpovedi.

(Uvodna slika: iStock, ostale fotografije: STA)
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.